KANA-JUNIOR PLUS 2017

facebook c    logo synaj small  logo synod white   

There isn't any images, Please upload via modules management in admin section

IMG 20171104 101554W związku z różnorodnymi działaniami prozdrowotnymi realizowanymi na zajęciach z grupą Junior+ kolejne spotkanie odbyło się w gabinecie stomatologicznym Pani Anny Ożga.  Pani Ania zwróciła szczególną uwagę na zasady dbania o higienę jamy ustnej oraz profilaktykę stomatologiczną, uczestnicy zostali zapoznani z chorobami zębów oraz ich przyczynami.  Każdy z uczestników miał okazję bliżej poznać nowoczesny sprzęt wykorzystywany w stomatologii, miedzy innymi kamerę stomatologiczna. Zobaczyliśmy jak wykonuje się odcisk szczęki, w jaki sposób powstaje sztuczna szczęka  oraz jak zakłada się implanty.  Na koniec każdy z uczestników otrzymał drobny upominek. Bardzo dziękujemy. 

IMG 20171028 113159Podczas sobotnich zajęć wspólnie zastanawialiśmy się jak różni się Święto Wszystkich Świętych w Polsce od tego obchodzonego w różnych częściach świata. Dowiedzieliśmy się, że w Japonii na progach domów stawia się latarnie, na Słowacji w zaduszkową noc pojawia się na stole jedzenie, a w Ekwadorze gra się na grobach w kości, zaś w Meksyku symboliką są czaszki zrobione z cukru (calaveras de dulce), spożywane przez rodzinę i przyjaciół, oraz chlebek zmarłych (pan de muerto) wypiek z ciasta pokryty lukrem, różnego rodzaju kwiaty służące do dekoracji grobów oraz ołtarzyków w domu. Uczestnicy samodzielnie przygotowali meksykańskie cukrowe czaszki. 

IMG 20171021 104434Podobno język polski uważany jest za jeden z najtrudniejszych języków na świecie . Podczas sobotnich zajęć mięliśmy okazje przekonać się o tym na własnej skórze ćwicząc wypowiadanie łamańców językowych. W ciekawy i przyjemny sposób trenowaliśmy nasz język na trudnych słowach. Obejrzeliśmy  również jak obcokrajowcy wymawiają nazwiska polskich piłkarzy, oraz jak pracownicy ambasady meczą się z wypowiadaniem  polskich łamańców językowych. Na koniec każdy z uczestników  przedstawił własną interpretację łamańca.

IMG 20171014 111216Podczas sobotnich zajęć naszym gościem była Pani Dorota Lewicka- przewodnik .  Wraz z naszym gościem przenieśliśmy się w czasie do miejsc Tarnowa, które znamy nie tylko z  historii. Obejrzeliśmy mnóstwo starych oraz współczesnych fotografii naszego miasta. Mieliśmy możliwość zobaczyć jak bardzo zmienił się Tarnów na przełomie lat. Na koniec wykonaliśmy prace plastyczne ukazujące Tarnów z przed lat i współcześnie. Bardzo dziękujemy.

DSC00038Na zajęciach z budowy robotów z klocków Lego Mindstorms EV3 dzieci w grupach dwuosobowych uczyły się konstruowania i programowania robotów. Dzieci samodzielnie konstruują roboty poznają przy tym możliwości zastosowania poszczególnych elementów zestawu. Budowaliśmy robota bazowego złożonego z silników i czujnika koloru. Na zajęciach każda grupa dzieci, uczyła się jak zaprogramować robota , aby reagował na kolory. Każde dziecko samodzielnie testowało napisany przez siebie program. Na zakończenie zajęć, każdy młody konstruktor mógł się pochwalić swoim robotem.

IMG 20171007 103519Kolejna sobota kolejny gość tym razem Pani Monika Piękoś wraz z córka Weroniką podzieliły się swoja pasją jaką jest nurkowanie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy dotyczących samego nurkowania, sprzętu nurkowego, bezpieczeństwa podczas nurkowania oraz   najpiękniejszych nurkowych miejsc na świecie. Każdy mógł przymierzyć elementy stroju nurka. Dziękujemy  Pani Monice i Weronice za ciekawe zajęcia oraz naszym zaproszonym gościom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego im. Eugenii Gierat w Tarnowie.  Bardzo dziękujemy.

 IMG 20170930 155625W ramach spotkania z kulturą w sobotnie popołudnie wybraliśmy się do Tarnowskiego Teatru  na przedstawienie  „Lato Muminków” Tove Jansson. Historia sympatycznych Muminków oraz ich przyjaciół w reżyserii Barbary Wiśniewskiej bardzo wszystkim nam się podobała. Ważnym stało się dla nas  jak wiele można nauczyć się od naszych bohaterów np. uprzejmości, szacunku, tolerancji. A ponadto: cyt. „Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są[1].”

http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/407http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/407

IMG 20170923 105932Czy kreatywność można rozwijać poprzez gry planszowe? Oczywiście, że tak.  W pierwszej części poznaliśmy gry rozwijające kreatywność oraz mieliśmy możliwość zagrania w nie. Następnie  uruchamiając wyobraźnię i  twórcze myślenie podjęliśmy próbę stworzenia własnej gry planszowe. Zaczęliśmy od wymyślania  bohaterów  naszych gier,  ich  świata, przygód  oraz celu jaki muszą osiągnąć.  Naszą kreatywność i twórcze  myślenie   przenieśliśmy   na papier, tworząc gry, które może kiedyś znajda swoich fanów.

IMG 20170916 115121Tradycją dzieci stała się udział w corocznej akcji sprzątania świata. W tym roku akacja odbywała się pod hasłem „Nie ma śmieci są surowce”. Oprócz tradycyjnego zbierania śmieci uczestnicy zostali zapoznani z zasadami selektywnej zbiórki odpadów, dowiedzieli się, czym jest recykling oraz odpowiedzialna konsumpcja. Na koniec wykonali plakaty oraz rysunki związane z omawianym zagadnieniem i akcją „Sprzątanie Świata- Polska 2017”. 

IMG 20170909 114343Podczas pierwszych sobotnich zajęć cofnęliśmy się w czasie do okresu w którym telefon komórkowy, play stadion  czy tez komputer  nie był jeszcze znane  dzieciom. Aby miło spędzać czas i komunikować się z rówieśnikami dzieciaki  wykorzystywały głównie zabawy podwórkowe. Piękna pogoda, dobre humory  po wakacyjnej przerwie sprzyjały pokazaniu dzieciom, że zabawy ich rówieśników pochodzące z okresu PRL stanowią jedną z najwspanialszych  możliwości spędzania wolnego czasu. Wszyscy doszliśmy do wniosku, że podwórko nie musi być nudne.

IMG 20170422 113957Kolejny nasz gość to Pani Beatka Roik, której wielka pasją są podróże, Podczas swoich wypraw odwiedziła bardzo wiele krajów Europy i Ameryki Północnej. Wśród miejsc do których udało się jej dotrzeć znajdują się między innymi: Tunezja, Maroko, Rosja, Ukraina, Gruzja, Turcja, Izrael, Nepal, Singapur, Malezja oraz wyspy Kreta, Sardynia Sycylia, Bali, Lombok.

IMG 20170418 190153W trakcie zajęć warsztatowych dowiedzieliśmy się czym jest recykling art. Wykonaliśmy dwa rodzaje flakonów pierwszy z wykorzystanie rolek papierowych, a drugi ze zużytych żarówek, powstały również piękne żarówkowe pająki.

lego 1Na zajęciach z klocków Lego Mindstorms EV3, uczymy się poprzez zabawę. Ostatnie zajęcie upłynęły na konstruowaniu własnych modeli, zdolnych do poruszania się bez pomocy kół. Dzieci w grupach 2-3 osobowych, wspólnie budowały i programowały. Każda grupa miała za zadanie, wykorzystać silniki i czujniki z zestawu do stworzenia robota. Wykonane modele testowano i udoskonalano, aby mogły poruszać się szybciej bez użycia kół. Zajęcia zakończyły się prezentacja możliwości wykonanych modeli. Wszyscy uczestnicy mogli się pochwalić własnymi konstrukcjami.

20170408 100520Tym razem wybraliśmy się z wizyta do Straży Pożarnej w Tarnowie na ul. Klikowskiej. W trakcie spotkania zwiedziliśmy jednostkę, usłyszeliśmy  na czym polega praca strażaków. Dowiedzieliśmy się jak postępować w sytuacjach zagrożenia,  mieliśmy  możliwość  dotknąć wszystkiego oraz wypróbowania np. komunikowania się przez krótkofalówki. Prezentacja  wozów pożarniczych  oraz  specjalne ubranie, które mięliśmy możliwość przymierzyć wywarły na nas ogromne wrażenie. Zapoznaliśmy się z wyposażeniem  i możliwościami sprzętowymi wozów strażackich.  Na koniec wieliśmy udział w prelekcji na temat postępowania w trakcie pożaru i dużego zadymienia.  Bardzo dziękujemy za ciepłe przyjecie i przekazana nam wiedzę.

dscn8858Na rolę aktywności ruchowej w życiu młodego człowieka zwraca się szczególną uwagę głownie w kontekście zachowania zdrowia. Podczas sobotnich zajęć naszym gościem był Pan Mariusz Wydro instruktor sportu judo, były zawodnik Judo Pałacu Młodzieży Tarnów i Gwardii Wrocław oraz Zawodnik Kadry Polski. Pan Mariusz posiada 1 Dan - czarny pas w judo. Wśród osiągnięć naszego gościa wymienić należy: Drużynowy Mistrz Polski Seniorów i Juniorów z drużyną Gwardia Wrocław, Mistrz Polski Szkolnego Związku Sportowego, Zdobywca Pucharu PKOL juniorów, Finalista OTK judo w kategorii junior młodszy i junior, Medalista Ligi Brazylijskiego Jiu-Jitsu masters kolorowe pasy, Zawodnik Brazylijskiego Jiu-Jitsu Copacabana Tarnów. Na co dzień prowadzi zajęcia fan judo w Domu Katechetycznym w Krzyżu. Podczas zajęć poznaliśmy krótką historie judo oraz mięliśmy możliwość sprawdzenia własnych możliwości fizycznych pod okiem profesjonalisty. Dziękujemy.