KANA-JUNIOR PLUS 2017

facebook c    logo synaj small  logo synod white   

wakacje-2017-06
wakacje-2017-08
wakacje-2017-09
wakacje-2017-07
wakacje-2017-04
wakacje-2017-02
wakacje-2017-05
wakacje-2017-11

IMG 20170916 115121Tradycją dzieci stała się udział w corocznej akcji sprzątania świata. W tym roku akacja odbywała się pod hasłem „Nie ma śmieci są surowce”. Oprócz tradycyjnego zbierania śmieci uczestnicy zostali zapoznani z zasadami selektywnej zbiórki odpadów, dowiedzieli się, czym jest recykling oraz odpowiedzialna konsumpcja. Na koniec wykonali plakaty oraz rysunki związane z omawianym zagadnieniem i akcją „Sprzątanie Świata- Polska 2017”. 

IMG 20170909 114343Podczas pierwszych sobotnich zajęć cofnęliśmy się w czasie do okresu w którym telefon komórkowy, play stadion  czy tez komputer  nie był jeszcze znane  dzieciom. Aby miło spędzać czas i komunikować się z rówieśnikami dzieciaki  wykorzystywały głównie zabawy podwórkowe. Piękna pogoda, dobre humory  po wakacyjnej przerwie sprzyjały pokazaniu dzieciom, że zabawy ich rówieśników pochodzące z okresu PRL stanowią jedną z najwspanialszych  możliwości spędzania wolnego czasu. Wszyscy doszliśmy do wniosku, że podwórko nie musi być nudne.

IMG 20170422 113957Kolejny nasz gość to Pani Beatka Roik, której wielka pasją są podróże, Podczas swoich wypraw odwiedziła bardzo wiele krajów Europy i Ameryki Północnej. Wśród miejsc do których udało się jej dotrzeć znajdują się między innymi: Tunezja, Maroko, Rosja, Ukraina, Gruzja, Turcja, Izrael, Nepal, Singapur, Malezja oraz wyspy Kreta, Sardynia Sycylia, Bali, Lombok.

IMG 20170418 190153W trakcie zajęć warsztatowych dowiedzieliśmy się czym jest recykling art. Wykonaliśmy dwa rodzaje flakonów pierwszy z wykorzystanie rolek papierowych, a drugi ze zużytych żarówek, powstały również piękne żarówkowe pająki.

lego 1Na zajęciach z klocków Lego Mindstorms EV3, uczymy się poprzez zabawę. Ostatnie zajęcie upłynęły na konstruowaniu własnych modeli, zdolnych do poruszania się bez pomocy kół. Dzieci w grupach 2-3 osobowych, wspólnie budowały i programowały. Każda grupa miała za zadanie, wykorzystać silniki i czujniki z zestawu do stworzenia robota. Wykonane modele testowano i udoskonalano, aby mogły poruszać się szybciej bez użycia kół. Zajęcia zakończyły się prezentacja możliwości wykonanych modeli. Wszyscy uczestnicy mogli się pochwalić własnymi konstrukcjami.

20170408 100520Tym razem wybraliśmy się z wizyta do Straży Pożarnej w Tarnowie na ul. Klikowskiej. W trakcie spotkania zwiedziliśmy jednostkę, usłyszeliśmy  na czym polega praca strażaków. Dowiedzieliśmy się jak postępować w sytuacjach zagrożenia,  mieliśmy  możliwość  dotknąć wszystkiego oraz wypróbowania np. komunikowania się przez krótkofalówki. Prezentacja  wozów pożarniczych  oraz  specjalne ubranie, które mięliśmy możliwość przymierzyć wywarły na nas ogromne wrażenie. Zapoznaliśmy się z wyposażeniem  i możliwościami sprzętowymi wozów strażackich.  Na koniec wieliśmy udział w prelekcji na temat postępowania w trakcie pożaru i dużego zadymienia.  Bardzo dziękujemy za ciepłe przyjecie i przekazana nam wiedzę.

dscn8858Na rolę aktywności ruchowej w życiu młodego człowieka zwraca się szczególną uwagę głownie w kontekście zachowania zdrowia. Podczas sobotnich zajęć naszym gościem był Pan Mariusz Wydro instruktor sportu judo, były zawodnik Judo Pałacu Młodzieży Tarnów i Gwardii Wrocław oraz Zawodnik Kadry Polski. Pan Mariusz posiada 1 Dan - czarny pas w judo. Wśród osiągnięć naszego gościa wymienić należy: Drużynowy Mistrz Polski Seniorów i Juniorów z drużyną Gwardia Wrocław, Mistrz Polski Szkolnego Związku Sportowego, Zdobywca Pucharu PKOL juniorów, Finalista OTK judo w kategorii junior młodszy i junior, Medalista Ligi Brazylijskiego Jiu-Jitsu masters kolorowe pasy, Zawodnik Brazylijskiego Jiu-Jitsu Copacabana Tarnów. Na co dzień prowadzi zajęcia fan judo w Domu Katechetycznym w Krzyżu. Podczas zajęć poznaliśmy krótką historie judo oraz mięliśmy możliwość sprawdzenia własnych możliwości fizycznych pod okiem profesjonalisty. Dziękujemy.

DSCN8777Niesienie pomocy drugiemu człowiekowi winno stać się obowiązkiem każdego człowieka. Wierząc w słuszność działań na rzecz najbardziej potrzebujących dzieciach z Papa's Home rodzinnego domu dziecka w Katmandu podjęliśmy decyzje o przyłączeniu się akcji. Efektem naszych działań był sobotni kiermasz w CH MAX podczas którego prowadziliśmy warsztaty plastyczne, na których nasi rówieśnicy mogli samodzielnie wykonać ozdoby świąteczne, przygotowaliśmy mnóstwo ozdób wielkanocnych, oraz przy pomocy naszych nieocenionych rodziców upiekliśmy pyszne babeczki.

DSCN8787Podczas kolejnych zajęć Art Grupy rozmawialiśmy na temat różnic pomiędzy teatrem antycznym a współczesnym, zastanawialiśmy się nad tragedią i komedią jako głównymi gatunkami dramatu., oraz od kiedy i dla czego świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru. Odgrywaliśmy scenki zawierające elementy komedii i tragedii.

DSCN8770Tym razem wraz z naszym gościem przenieśliśmy się do Irlandii.  John McDonagh, emerytowany żołnierz Armii Irlandzkiej mieszkający w Polsce od 15 lat, opowiadał o historii Świętego  Patryka, wyjaśnił irlandzki symbol trójlistnej koniczyny Shamrock oraz przedstawił stare irlandzkie legendy: Darby O'Gill ,the Ban Shee, Oisin, Pod okiem naszego gościa przygotowaliśmy irlandzki deser Triffle. Na koniec słuchając tradycyjnej irlandzkiej muzyki wykonaliśmy prace plastyczne. Bardzo dziękujemy. 

DSCN8693Podczas sobotnich zajęć naszym gościem była Pani adwokat Monika Piękoś. Wraz z naszym gościem przypomnieliśmy sobie podstawowe pojęcia: kto to jest dziecko, co to są prawa dziecka, kategorie praw dziecka, czym jest Konwencja O Prawach Dziecka. Następnie uczestnicy zapoznali się z nowym tematem dotyczącym własności intelektualnej i jej podstawowymi kategoriami, dowiedzieli się czym jest wynalazek, patent i prawa autorskie. Podsumowanie stanowił Quiz i konkurs na plakat dotyczący Praw Dziecka. Dla wszystkich uczestników Pani Monika przygotowała słodki nagrody. Bardzo dziękujemy.  

20170304 105623Kojenia sobota to podróż w krainę mórz i oceanów wraz z naszym gościem panem Sebastianem Burkatem współwłaścicielem firmy Ocean Life, ale przed wszystkim człowiekiem z wielka pasją do wszystkiego co związane jest z życiem morskim. Podczas spotkania pan Sebastian podzielił się z uczestnikami swoją pasją, szczególnie zwracając uwagę na ochronę środowiska wodnego oraz cierpienie zwierząt morskich przetrzymywanych w niewoli. Obejrzeliśmy zbiory muszli oraz innych morskich skarbów przywiezionych przez naszego gościa. Kontynuując morskie opowieści wraz z panem Sebastianem i jego córkami wykonaliśmy rybki z papierowych talerzyków. Bardzo dziękujemy.

20170225 115337Zajęcia przygotowane dla grupy Junio+ jak zwykle swym zakresem obejmują obszerny zakres tematyki od sportu poprzez historię, przyrodę, geografię, kulturę czy też działania mające na celu promocję zdrowia. Przedstawione propozycje zajęć bardzo przypadły uczestnikom do gustu. Pierwsze zajęcia to jak zwykle czas na to aby poznać siebie nawzajem.  W dalszej części uczestnicy zostali wprowadzeni w świat T. Buzana   jednego z największych autorytetów w dziedzinie technik  uczenia się, poznali stworzoną przez autora graficzną metodą tworzenia notatek w formie „ map myśli”. Kierując się wskazówkami każdy wykonał własną mapę.   

20170225 103226Z założenia każdy powinien znać miasto w którym mieszka. Rozpoczynając cykl zajęć związanych z miastem a szczególnie z  aspektem związanym z jego kulturą odwiedziliśmy wystawę Anny Beaty Bohdziewicz „ Fotodziennik i inne zdjęcia”.   Uczestnicy obejrzeli ponad 300 fotografii,  zainspirowani wystawą w części warsztatowej podjęli próbę stworzenia okładki na własną kronikę fotograficzną.