Seniorzy-1

facebook c logo diecezja synaj tv logo rgb white  logo synaj small  logo synod white   

wakacje-2017-05
wakacje-2017-04
wakacje-2017-07
wakacje-2017-06
wakacje-2017-08
wakacje-2017-11
wakacje-2017-03
wakacje-2017-09
wakacje-2017-02

09 solec 2017 03 30KANA-SENIOR zainaugurowała nowy sezon turystyczny wycieczką autokarową. Tym razem trasa objęła Wiślicę, Solec, Dąbrowę Tarnowską. O 8.30 pełen autokar wyruszył w drogę by po godzinie dotrzeć do Wiślicy, miasteczka mającego bogatą wielowiekową, bo sięgającą XIX w historię.  Rozpoczęliśmy zwiedzanie od DOMU DLUGOSZA. Obejrzeliśmy tam eksponaty i podziwialiśmy fragmenty starej polichromii. Następnie zwiedziliśmy ruiny dwóch romańskich świątyń w podziemiach kolegiaty oraz ruiny romańskiego kościółka św. Mikołaja w pawilonie archeologicznym, a w końcu gotycki kościół ufundowany przez Kazimierza Wielkiego z XIV w.

Kolejnym celem wycieczki była kąpiel w basenach siarczkowo solankowych w Solcu Woda w nich pochodzi ze źródła „Malina” i jest najsilniejsza na świecie i posiada ok. 900 mg/litr.  Jej wyjątkowość znana jest od dawna. Ma zastosowanie m.in. w leczeniu schorzeń reumatologicznych i pourazowych narządów ruchu,   przewodu pokarmowego i dróg oddechowych, przemiany materii, zatruć przemysłowych oraz systemu nerwowego. Nasi seniorzy zrelaksowali się i trochę podleczyli a później po smacznym posiłku w tamtejszej restauracji udali się w dalsza trasę.

I już po godzinie odwiedziliśmy synagogę w Dąbrowie Tarnowskiej. Mieści się tu Ośrodek Spotkania Kultur gdzie w sali modłów można zobaczyć pamiątki żydowskie, w tym Torę z dąbrowskiej synagogi,. Znalazło się tam też miejsce na zbiory muzeum Powiśla Dąbrowskiego i ekspozycję poświęconą kulturze ludowej Zalipia. Na pożegnanie każdy uczestnik wycieczki otrzymał broszurkę o atrakcjach znajdujących się w rejonie Dąbrowy Tarnowskiej… a o 17 byliśmy już w Tarnowie

Dziękujemy dyrektorowi KANY Grzegorzowi Sudołowi za zorganizowanie wycieczki i grę na gitarze oraz pani przewodniczce naszej Janinie Waszkiewicz moc informacji o miejscach, które zwiedziliśmy.

M.G.P.